Presedintele fotbalului hunedorean – doi ani de povestit la nepoti (ep.4): Fotbal feminin. De ce nu?

Toamna anului 2014, intr-o vineri. Avand de organizat a doua zi un meci pe teren propriu al seniorilor de la FC Hunedoara, ma aflam impreuna cu prietenul si colegul Daniel Ghiorghita intr-un magazin din oras, cumparand cateva fursecuri pentru oaspetii nostri.

Stand la rand, discutam despre ce se mai intamplase pe la club si despre ce acte mai depusesem la Primarie in ultimele zile. Auzind convorbirea noastra, doamna care servea la raion intra si ea in discutie:

– Cumparati napolitane sa va mai indulciti munca de la Primarie?

– Da’ noi nu lucram la Primarie!

– Nu?

– Nu, doamna, noi suntem cu fotbalul. Aici, la stadion, clubul de fotbal.

– Da?? Ce bine! Numa’ bine vroiam sa dau de dumneavoastra!

– Pai? Ce s-a intamplat?

– A, nimic rau! Fiica mea este antrenoare de fotbal feminin si e si observator federal la fotbal masculin, la Divizia „C”, si am inceput sa ne interesam cu cine ar trebui sa vorbim pentru infiintarea unei echipe de fotbal feminin si la noi in oras…

– Serios? Avem asa ceva in Hunedoara? O doamna antrenor de fotbal cu acte in regula???

– Da, dar nu e doamna inca, deocamdata e domnisoara…

– Uitati aici numarul meu de telefon, spuneti-i sa ma sune si vedem ce planuri are!

Ne-am despartit zambitori, eu fiind aproape sigur ca nici un singur apel telefonic nu va surveni acestei conversatii.

Ei bine, m-am inselat. Nu au trecut nici doua zile si m-am trezit sunat de o domnisoara care s-a recomandat ca fiind Alina Moraru – antrenoarea-jucatoare de fotbal feminin din Hunedoara. Destul de presat de activitatile in care eram prins, „am trimis-o la plimbare”, spunandu-i sa ma caute peste o saptamana la stadion, dar sa vina cu un proiect detaliat care sa contina toate informatiile demne de luat in seama atunci cand vorbim de fotbalul practicat de reprezentantele sexului frumos.

alina

Ce sa zic, la data convenita, domnisoara s-a prezentat „regulamentar” cu un adevarat dosar de informatii necesare, de la organizarea competitiilor nationale pana la defalcarea cheltuielilor specifice din activitatea unei echipe. De mult nu mai vazusem atata pasiune in privirea cuiva! Era de apreciat ca nu se limitase numai la a juca si a antrena in fotbalul feminin, ci se ambitionase si devenise prima femeie observator de joc din fotbalul romanesc! Se vedea cu ochiul liber ca Alina mananca „fotbal pe paine”.

Am povestit pe indelete intregul subiect si, deschis fiind in privinta ideii, am stabilit impreuna cu Alina sa organizam un trial anuntat din timp in presa zonala pentru a vedea daca gasim tinere dornice sa practice acest sport in cadrul clubului nostru.

 

 

selectie

Interesul pentru idee a fost atat de mare incat la data si ora stabilita, pe langa puzderia de ziaristi si operatori de televiziune, ne-am trezit asaltati de cateva zeci de urmase ale Evei, dar si de un numar mare de curiosi veniti sa vada si ei „minunea” – fotbal feminin la Hunedoara!!! Incantati la maxim de succesul proiectului si vazand destule calitati la aspirantele titulaturii de „fotbalista” pe durata exercitiilor structurate de domnisoara antrenor pentru prima selectie, am hotarat sa punem in practica initiativa. Campionatul fiind deja inceput, am decis sa inscriem echipa nou infiintata in proximul sezon – 2015-2016 – iar pana atunci fetele sa se antreneze cat mai des, clubul punandu-le la dispozitie baza materiala pentru pregatire.

Din acel moment a inceput senzationala poveste a echipei FC HUNEDOARA FEMININ: fetele, extraordinar de pasionate, au dat startul unui program intensiv de antrenamente, cu ritmicitate zilnica si cu niste eforturi extraordinare din partea multora dintre ele. Multe dintre ele aveau serviciu, altele aveau copii, iar cele cateva fete din zona Bradului faceau zilnic naveta la Hunedoara pentru a se antrena! Deseori ne intrebam cat va mai rezista IDEEA, cat vor mai fi dispuse fetele sa faca aceste sacrificii…

Dar nu au cedat!

Si au progresat atat de mult incat la debutul sezonului competitional le-am inscris cu toata increderea in liga secunda a Campionatului National de Fotbal Feminin.

feminin

Evolutiile lor? Remarcabile!!! Cu o ambitie demna de povestile istorice, cu o vointa iesita din comun si cu o pofta de joc neostoita, fetele antrenate de Alina Moraru au reusit cateva meciuri memorabile, atragand la stadion din ce in ce mai multi spectatori si facandu-ne ca in pauza de iarna sa ne gandim serios la atacarea promovarii in prima liga!

feminin2

feminin1

Inevitabil, au inceput sa apara si convocarile la echipele nationale, fotbalistele hunedorene ajungand sa atraga atentia intregii suflari din jurul jocului cu balonul rotund. Trecand peste partidele in care adversarele (multe dintre ele fotbaliste profesioniste) si-au dovedit superioritatea, fetele noastre nu s-au lasat niciodata prada descurajarilor si au reusit ca la final sa obtina o clasare care a depasit si cele mai optimiste asteptari, confirmand inca o data increderea cu care fusesera creditate! Aprecierea conducatorilor fotbalului romanesc s-a materializat curand, orasul nostru fiind desemnat in premiera sa gazduiasca Finala Cupei Romaniei la fotbal feminin, inca un semn de pretuire a proiectului de care vorbim!

fetelemeci

Mai mult, intr-un concurs organizat de conducerea FC Hunedoara, au fost detasat desemnate ca fiind reprezentantele celei mai populare echipe din cadrul clubului, castigand o binemeritata vizita la Castelul Corvinilor.

echipa

Concluzia infintarii acestei echipe in premiera in judetul Hunedoara?

O reusita deplina din toate punctele de vedere, un proiect nascut din ambitie, crescut cu perseverenta si hranit cu pasiune!

Dar pentru ca nu toate povestile au happy-end, odata cu noul sezon si cu infiintarea unui nou club la Hunedoara, fetelor li s-a transmis ca echipa lor nu mai este luata in calcul si sunt libere sa se descurce pe cont propriu. O lovitura neasteptata, venita in pragul debutului campionatului, care le-a pus pe fete in imposibilitatea de a se mai inscrie in competitia din acest an. Cu toata deschiderea aratata de conducatorii Federatiei Romane de Fotbal si in special de sufletul miscarii din tara noastra, domnul Alin Cioban, timpul extrem de scurt avut la dispozitie si variantele extrem de limitate avute la indemana au fost factorii care le-au stopat temporar fetelor visul.

Spun temporar pentru ca Alina nu a cedat lupta si, avandu-le alaturi pe fotbaliste, si gasind o apreciabila intelegere la domnul Alin Modarca (organizatorul Campionatului Municipal de Minifotbal Hunedoara), a infiintat echipa Smart Ladies Hunedoara si s-au inscris in competitia care se desfasoara in fiecare saptamana pe terenurile sintetice de la Baza Sportiva „Eurocenter”.

smart-ladies

Un semn ca ele – fetele noastre – nu renunta la vis si ca isi doresc din tot sufletul sa continue jocul cu balonul rotund, iar de la anul sa revina pe gazonul verde de dimensiuni normale!

Hai sa fim alaturi de ele, sa le sprijinim, sa le incurajam si sa facem tot posibilul sa isi urmeze visul!

Merita!!!

 

 

 

 

 

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *